Periyodik Araç Bakımı

Periyodik Bakım

Periyodik bakım, motorlu araçların tümü için geçerli olan ve genel anlamda otomobil ve hafif ticari araçlar için üretici firma tarafından belirlenen aralıklarla parça değişimi de gerektirebilen bir kontroldür. 10 bin km’de bir, 15 bin km’de bir ya da 20 bin km’de bir gibi aralıklarla yapılan periyodik bakım, motorun daha uzun ömürlü olması ve güvenli sürüş  için  oldukça önemli noktalar arasındadır.

Periyodik Bakım Neden Gereklidir?

İzmir Periyodik bakımı, araçlar için uzun süreli güvenli kullanım ve aracın değerini koruma gibi anlamlar taşır. Son yıllarda periyodik bakımın yapılmış olması bir aracın ikinci el pazarındaki değerini de etkilemeye başlamıştır. Çünkü periyodik bakımı yapılan araçların motor ömrü uzar, sorunsuz çalışma süresi artar. Ayrıca güvenli sürüş için de periyodik bakımının yapılması çok önemlidir.

Araç Periyodik Bakım Zamanları

Her araç için periyodik bakım süresi farklıdır. Aracınızın kullanım kitapçığında ne zaman periyodik bakım yaptırmanız gerektiği belirtilmiştir. Genel olarak 10 bin km/ 15 bin km ve 20 km gibi bakım aralıklar söz konusudur. Ayrıca aracın dizel ya da benzinli olmasına göre de periyodik kontrol zamanları değişir.

Periyodik Bakım Aralıkları Neye Göre Belirleniyor?

Bir motorlu taşıtın periyodik bakım aralık süresi, üretici firma tarafından belirlenir. Otombil , üretilirken yapılan testler, belirli bir süre sonunda ya da belirli bir kullanım sonunda aracın yağı, filtreleri, fren sistemi, debriyaj sistemi, süspansiyon sistemi, silecekleri gibi pek çok detayın kontrol edilmesi gerektiğini ve bazı parçaların yenilenmesi gerektiğini göstermektedir. Diğer yandan arıza, tıkanma, sorunlu çalışma, fazla yakıt tüketme ve en kötüsü riskli sürüş gibi sonuçları beraberinde getirebilir.

Periyodik Bakım Konusunda Dikkat Edilecekler Neler?

Periyodik bakım yaptırırken bazı konu başlıklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlardan başlııca olanı kesinlikle bu konuda yetki belgesi olan bir kurumdan destek almaktır. Periyodik bakım zamanlarına dikkat etmek de önemlidir. Ayrıca araç bakım çizelgesini dikkate alarak bakım yaptırmak gerekir.

Periyodik Bakımda Aracın Hangi Parçaları Değişir?

Periyodik bakımda değişecek parçalar bir araçtan diğerine farklılık gösterir. Fakat bir liste yapmak gerekirse, motor yağı – motor yağ filtresi -hava filtresi – polen filtresi – yakıt filtresi – tapa contası – triger kayışı seti – alternatör kayış seti – fren hidroliği -soğutma sıvısı gibi parçaların  değişeceği söylenebilir.