Fren Onarımı

Fren Balataları Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Açıkçası fren balatalarının yenisi ile değiştirilmesi için belirli bir süre zarfı söz konusu değildir. Çünkü her aracın özellikleri kullanıldığı yol şartları sürücünün araç kullanma alışkanlıkları vb. etkenler farklı olduğundan dolayı fren balatalarının yenisi değiştirilmesi için genel bir süre zarfı verilemez. Fakat yapılması gereken şey sıklıkla fren balatalarının kontrol ettirmektir. Çünkü işin uzmanı olmuş kimseler tarafından fren balatalarının belirli sürelerle kontrol edilmesi durumunda herhangi bir sorun oluşmadan önce tespit edilerek oluşması önlenebilmektedir.

Ayrıca fren balatalarını sürücüler kendileri kontrol etmiş olurlarsa gözden bazı hatalar kaçırıla bilirler. Bu yüzden işin uzmanları işinin ehli kişiler tarafından kontrol yapılmaktadır.

Fren Hidroliği Hangi Zaman Aralığında Yenilenmelidir?

Fren hidroliğinin değişmesi araç imalatçıları 2 ila 4 yıl arasında uygun görseler de işin ehli kişiler fren hidroliğinin her yıl değişmesi  gerektiğini belirtmektedirler. birde fren hidroliği mutlaka işin ehli kimseler tarafından yapılması zorunludur. Aksi halde araç fren onarımı yapılmadığı aksamı zarar görmekte ve bu durum araç güvenliğini tehlikeye sokmaktadır.

Fren Mesafesinin Uzamasının Sebepleri Nelerdir?

Fren mesafesi çeşitli nedenlerle artabilir. Bu sebeplerden bazıları:

  • Lastik dişlerinin derinliğinin azalmış olmasıdır. Aşınmaya bağlı olarak artık tekerleklerin yol tutuşu azalmış olabilir. Bu yüzen fren mesafesi artar.
  • Lastik havası da fren mesafesini etkileyen bir faktördür.
  • Balataların eskimesi veya bitmesi durumunda da fren mesafesi uzar.
  • Mevsime uygun seçilmeyen lastikler fren mesafesini uzatırlar.
  • Fren ve debriyaja aynı anda basmak fren mesafesini kısaltırken, önce debriyaja sonra frene basmak fren mesafesini uzatacaktır.