Araç Arıza Tespiti

Arıza Tespit Nedir?

Oto arıza tespit yöntemleri sahip olduğunuz  aracınızla yaşadığınız sorunlarda büyük oranda önem kazanıyor. Araç teknolojisi geliştikçe  teknolojik detaylar arttıkça arıza tespiti de eskiye oranla zorlaşıyor. Bu nedenle  güncel arıza tespit cihazlarıyla çalışarak sorunun tespitini yapmak da önemli hale geliyor.

Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Oto exper servisleri aracılığı ile arıza tespit uygulaması, son derece kolay bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle de firmamız aracılığı ile bu hizmeti son derece düşük maliyetler ile ve son derece kaliteli bir şekilde alabilir ve bu sayede de arıza tespit işlemini tamamlayabilirsiniz. Arabanın yürüyen aksanında meydana gelen ya da diğer donanımlarında meydana gelen arızalar üzerinden hangi işlemlerin yapılabileceği yönünde de detaylı bir rapor elde edebilir ve bu yönde diğer işlemlerinize devam edebilirsiniz. Oto exper yazılımları üzerinden ve diğer teknik donanımlar üzerinden arabanın performans ölçümü ve bunun gibi diğer ölçütleri de öğrenebilir ve bu yönde de son derece kolay bir şekilde söz ettiğimiz konularda tespit yaparak bu yönde işlem yapabilirsiniz.

Arabada Arıza Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Oto check-up ile genellikle bir araçtaki sorunları öğrenmek mümküdür. Deneyimli oto bakım uzmanlarının yaptığı araba check-up sonuçları ile oto arıza tespiti için önemli verilere ulaşılabileceği gibi bazı öngörüler de yapılabilirler. Böylece arızalar henüz oluşmadan da engellenebilir. Burada kullanıcının aracını düzenli olarak bakıma sokması ve doğru araba bakım istasyonlarını tercih etmesi önem arz etmektedir.

Aracınızda bir arıza oluştuğunda genellikle gösterge panelinde bir uyarı işareti belirir. Ancak bazen uyarı işareti olmamasına rağmen bir sorun olduğunu sürüş konforundan anlamanız mümkündür. Böyle durumlarda sorunun sebebini anlamak için araç arıza tespiti yapmak gerekebilir. Sorun, oto elektrik sisteminde mi, motorda mı, tekerleklerde mi, süspansiyon sisteminde mi ya da başka bir alanda mı anlamak gerekir. Araba arıza tespit işlemi sırasında aracın elektrik sistemi, süspansiyon sistemi, motoru ve daha pek çok parçası incelemeye alınır. Sorun bulunana kadar teknik inceleme devam edebilir.

Araçla ilgili tüm bilgiler, tüm teknolojik cihazlar, tüm arıza teşhis aletlerine rağmen, bazen hayalet arıza denen ve bir türlü teşhis edilemeyen arızalar olabilmektedir.

Otomobil sektörü, tüm dünya üzerinde en çok gelişim gösteren ve içerisinde sürekli olarak yeniliklerin oluştuğu bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sektör içerisinde meydana gelen gelişmeler neticesinde de bir çok farklı kolaylık, kullanıcılar ile buluşmakta. Özellikle de araba alım satım konularında sağlanan gelişmelerden dolayı alıcıların ve satıcıların bu yönde kolaylıkla birtakım hizmetleri alabildiğini söyleyebiliriz. İkinci el otomobil piyasalarında, arabaların exper raporlarını almaları, buna bir örnek olarak gösterilebilir. Yani bir alıcı, arabayı satın almadan önce tüm araba özelliklerini tek tek inceletebilmekte ve bu yol ile de satın alma konusunda daha sağlıklı bir şekilde karar verebilmektedir. Ayrıca arıza tespiti gibi kolaylıkların da bu yönde son derece gelişerek devam ettiği söylenebilir. Bu yazı içerisinde da arabalarda meydana gelen arızaların nasıl tespit edildiğini, hangi sonuçları verdiğini ve diğer tespit özelliklerini ele alabilir ve bu yönde bilgiler verebiliriz.

 

Arıza Tespiti Alanları

Öncelikli olarak arıza tespiti uygulamasının birçok farklı şekilde yapılabileceği yönünde bilgi verebiliriz. Bu tespit türlerinden söz etmeden önce, hangi arızaların söz konusu olabildiği yönünde de inceleme yapabiliriz. İlk olarak arabanın yürüyeninde meydana gelen arızalardan söz edebiliriz. Arabanın yürüyen aksanı, itme kuvvetini sağlayan motor ve motor çevresindeki donanımlar olarak bilinmektedir. Bu donanımlar ve motor üzerinde meydana gelen herhangi bir arıza, arabanın hayati işlevini engelleyebilmekte ve dolayısı ile de büyük sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu yönde de yürüyen aksanda meydana gelen bir arızanın, arıza tespiti çok büyük bir öneme sahip olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Diğer Arıza Çeşitleri

Yürüyen aksam haricindeki araba parçaları ya da bölümleri üzerinde de birtakım arızalar meydana gelebilmektedir. Özelikle de elektrik aksamında meydana gelen arızalar, bu yönde diğer en çok karşılaşılan arızalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yönde de bir arıza tespiti yapılabilmekte ve hangi aksam üzerinde ne gibi bir arızanın söz konusu olduğu belirlenerek ilgili onarım işlemi yapılabilmektedir. Elektrik aksanı da arabanın modeline ve yapısına göre değişmekte ve genellikle aynı tip tespit uygulamaları söz konusu olabilmektedir. Şimdi de tespit türlerinden söz edebiliriz.

 

Arıza Tespit Türleri

Manuel olarak arıza tespitinin yapılması, son dönemlerde yaygın görülmemektedir. Artık tamamı ile bilgisayar destekli yazılımlar ile ve birtakım özel donanımlar ile arıza tespiti kolayca yapılabilmekte ve bu yol ile de araçta meydana gelen tüm aksaklıklar kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu yönde servis alarak kolayca arabanın yürüyen aksanında mı yoksa elektrik aksanında mı bir problem olduğunu anlayabilir ve bu yol ile de ilgili bakım ya da onarım aşamalarına servisiniz aracılığı ile devam edebilirsiniz. Şimdi de bu işlemleri nasıl yapabileceğiniz yönünde bilgiler verebiliriz.