Araçlarımızda çıkan en ufak sorundan ciddi problemlere kadar her türlü sorunu oto tamircilerde halledebiliriz. Araçlarımızın belirli mesafelerden sonra genel periyodik bakımlarını yaptırmamız gerekmektedir, zamanı gelince yaptırılmayan araç bakımları hem aracın daha büyük sorunlarla karşılaşmasına hem de araç sahiplerinin can güvenlikleri açısından sorunlara sebep olabilir.
Araçların üretimi esnasında kullanılan orjinal parçaların hasara uğraması veya kullanım ömrünü tamamlamış olması durumunda kendisi gibi orjinal olmayan yan sanaii tabir edilen parçalar kullanıldığı taktirde kullanım ömrü kısa olur bununla birlikte yakıt tüketimi artar gerek can güvenliğiniz gerekse yok güvenliğiniz tehlikeye düşer. bu yüzden aracınızın onarımında ve bakımlarında orjinal yedek parçayı tercih etmeniz hem siz hemde aracınız için önemlidir.
Kullanım kılavuzunu kontrol edin. Belirli parçalar ve servis bakımıyla ilgili olarak ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verecektir. İyice okuyun ve herhangi bir istisna veya ağır hizmet notasyonları var mı not edin. Garantiler, tüketiciyi korumak için vardır ancak şartları yerine getirmeniz gerekir.
Ortalama sürücü frenlerini yılda 75.000 kez kullanıyor ve her seferinde çalışacakları kabul ediliyor. Günümüzün fren sistemleri hidroliktir ve hidrofilik olan fren sıvısını kullanır, yani havadaki nemi emebilir. Hidrolik sistem içinde nem olduğunda korozyon oluşur ve fren parçaları arızalanır. Korozyonu kontrol altında tutmak için fren sıvısı periyodik olarak temizlenmelidir. Bu prosedür pahalı değildir ve birçok koruyucu bakım izmir araç tamiri fiyatları programına dahil edilmiştir. Fren hidroliği dikkatli kullanılmalıdır. Plastikleri eritebilir veya aracınızın boyasını çıkarabilir.
Antifriz iki yılda bir önemli katıkların oksidasyonu ve bozulması nedeniyle değiştirilmelidir. Bu katkı maddeleri su pompasını yağlar ve metal parçalarını pas ve oksidasyona karşı korur. Ayrıca soğutma hortumlarını yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olurlar. Bugün, katkı maddelerini değiştirerek eski antifrizleri geri dönüştürebilir ve temizleyebiliriz. Antifriz çok toksiktir ve çevre dostu değildir, bu nedenle geri dönüşüm mantıklıdır. Motor çalışma sıcaklıklarını uygun aralıkta tutmak için motorun termostatı her 2 yılda bir değiştirilmelidir.
Otomobil lastiği alırken araç tipi, doğa şartları, sürüş dinamiklerine uygun lastik seçimi yapılması tavsiye edilmektedir. Otomobil lastikleri üzerinde herhangi bir son kullanma tarihi bulunmamaktadır. Fakat üzerinde üretim zamanı vardır. Bu zaman üzerinden günlük şehir içi kullanımı yapıyor isek 4-5 yılda bir lastiklerimizi değiştirmeliyiz. Lastiklerin diş derinlikleri, lastiğin değişimini gösteren en önemli ipucudur. Genellikle 3 / 3,5 mm altındaki diş derinliklerinde lastik değiştirmekte fayda var.
Periyodik bakımlarda, otomobilin mekanik parçalarında da oluşan yıpranmalar detaylı olarak kontrol edilir. Motor yağı, hava, yağ ve polen filtreleri ve benzeri gibi periyodik değişim gerektiren sarf malzemeleri ve parçaların değişimi sağlanmaktadır. Ayrıca mevsimsel şartlara göre aracın detay kontrolleri de yapılır. Bu nedenle araçlara, üretici firmanın belirttiği sıklıkta yetkili servislerde bakım yaptırılmalıdır. Bakımları düzenli olarak yapılan araçların arıza çıkarma ihtimalleri, düzenli bakım görmeyen araçlara göre çok düşük seviyelerdedir.
Her aracın yağı ve filtreleri farklı olduğu için oto bakım fiyatları buna bağlı olarak değişir. Ancak size en iyi fiyatı vereceğimizden emin olabilirsiniz. Net fiyat almak için telefondan bilgi isteyebilirsiniz.