izmir oto tamir

Oto Servisi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Arabalar için izmir oto tamir servisi genel ve mevsim değişikliklerinde rutin periyodik bakım veya özelikle uzun mesafeli yolculuklardan önce yapılan kontrol amaçlı ziyaretlerden hariç beklenmeyen arıza ya da kaza durumları sonucu hasarlar ortaya çıkabilmektedir.

İzmir Oto Tamir Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Servis seçimi aracın doğru bakım ve tamir işlemleri için çok önemli bir konudur. Bu sebeple, en doğru servisi seçebilmek için, bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.

İzmir oto tamir gerekli araç bakımı ve onarımı noktasında istenen yeterliliğe sahip midir?

Aracınız için gerekli tüm bakımları yapabilecek bilgide çalışanlar ve gerekli aksamlar ile sunulan hizmetlerin yeterliliği değerlendirilmelidir.

İzmir oto tamir Maliyet açısından beklentilerinizi karşılıyormu?

İzmir oto tamir seçim aşamasında beklenen hizmete yönelik maliyetin benzer nitelikte servislerle karşılaştırılması önemlidir. Bu durumda en ucuz veya en pahalı servis değil yapılacak işe göre karşılaştırmak ve servis seçmek en doğru sonucu vermektedir.

İzmir oto tamir’in bulunduğu yerin yakınlık derecesi nedir?

Eve ya da iş yerinize yakın mesafede bir servis ekstra yol masrafı ödemenizden sizi kurtarır. Aracı servise bırakmanız veya almanız kolaylaşır. Buda size tasarruf sağlayacaktır.

İzmir oto tamir Fatura kesiyormu? Gerekli belgelendirme kurallarına uyuyormu?

Aracın sorununa göre yapılacak oto bakım ve tamir hizmeti içeriği ve maliyetler için fatura kesilmesi servisin güvenilirliğiyle doğrudan ilişkilidir.

İzmir oto tamir‘in Yakın çevre ve online müşteri deneyimleri nasıl ?

Daha önceden izmir oto tamir’den hizmet almış insanların sizlere referans olabilmesi sizin için ayrı bir + puandır. Çünkü önceden alınmış hizmetlerin olumlu veya olumsuz dönüşleri sizleri oto tamir firması seçerken etkileyecektir.

İzmir Oto Tamir Servisimizin Size Sağladığı Avantajlar

İzmir oto tamir servisini seçmek sürücülere pek çok açıdan avantaj kazandırmaktadır.

Konusunda uzman kişilerin bulunduğu servisler test cihazları ve kontroller ile araç tamiri sırasında arızaların tespitini daha hızlı ve nokta atışı şeklinde yaparak aracın tamiri daha güvenli ve eksiksiz şekillerde tamamlanmış olur.

-Farklı marka ve model araçlar için zaman zaman yedek parça sorunu vardır. Bu doğrultuda doğru servis seçimi araç için orijinal yedek parça desteği sağlar ve onarım hizmetini sorunsuz şekilde gerçekleştirir.

Araç ve trafik sigortası şirketi tarafından tavsiye edilen servisler indirim ve fiyat avantajının yanı sıra sonrasında bakım avantajları da sunmaktadırlar.

En doğru servisi seçmek  izmir oto tamir ve bakımı için garanti kazanma avantajını da beraberinde getirmektedir. Bu sayede olası bir arıza da ek masraf sorunuyla karşılaşmazsınız.

Kimi zaman araç sahipleri kendi bilgisi doğrultusunda aracın temizliği silecek değişimi sigorta ve akü değişimi gibi bazı bakımları hallederler. Motor suyunu değiştirmek gibi veya motor yağını kontrol edip buna göre uygun yağ eklemek gibi işlemleri araç sahipleri kendileri yapabilir ve hiç bir sorun teşkil etmez. Fakat güvenlik ve yüksek performans sağlamak için servis işlemleri uzman olan kişiler tarafından halledilmelidir. Kendiniz yapmak istesiniz bile takılacağınız yerler olacaktır. Bu yüzden iyi bir izmir oto tamir servisi seçmeniz gereklidir.

Yazan:admin / Pratik Bilgiler / 0 Yorum

Peryodik Araç Bakımı

Peryodik Araç Bakımı

Periyodik Araç Bakımı Nedir?

Otomobilin çeşitli parçalarının ve sıvılarının belirli aralıklarla kontrol edilmesi, gerekliyse de değiştirilmesi işlemlerinin bütününe periyodik bakım adı veriliyor. Performansın daima üst seviyede kalmasında ve yolculuk deneyiminin kusursuz hale gelmesinde ana etkenlerden biri olan bu süreç dahilinde araç, herhangi bir kaza ya da arıza yaşanmadan belirli aralıklarla kontrole tabi tutuluyor. Böylece tamir ve parça değişimi gibi işlemler çok daha kısa sürelerde tamamlanabiliyor.

Güvenlik ve araç performansı başta olmak üzere aracın kullanım ömrünün artması, konforlu yolculuk, yakıt tüketiminin ideal değerlerde kalması gibi birçok olumlu etkiyi beraberinde getiren araç bakım sürecinin benzinli otomobillerde her 15 bin kilometrede bir tekrarlanması gerekiyor. Dizel arabalarda ise periyodik bakım, 10 bin kilometrelik aralıklarla gerçekleştiriliyor. Otomobil üreticisi firmalar, periyodik araç  bakımı için kilometre dışında süre ölçeği de belirleyebiliyor. Bu süre genelde 1 ya da 1,5 yılı kapsıyor.

Periyodik araç bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar:

 1. Zamanında bakım yaptırmak
 2. Yetkili ve uzman servisten hizmet almak
 3. Periyodik bakım çizelgesini baz almak
 4. Bakım tablosunu doğru takip etmek

Tüm motorlu taşıtlar belirli aralıklar veya belirli kilometrelerde bakım yaptırmak zorundadır. Bu bakım hizmetleri aracın markasına göre değişiklik gösterebileceği gibi bazı model ve yakıt türlerine göre de değişiklik gösterir.

Periyodik Bakım Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır?

Periyodik bakımların yapılma süresi araç marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Genel olarak 10 bin km ile 15 bin km arasında yapılmakta olup bazı araçlarda ise bu aralık 20 bin km ye kadar çıkabilir.

Bu bakım süreleri üretici firmalar tarafından çeşitli testler sonucunda araç motorlarının en uzun süre sağlıklı çalışmaları temel alınarak belirlenir. Bundan dolayı, araç sahiplerinin bu süre veya kilometreleri geçirmeden araba bakımlarını yaptırmaları önemlidir.

Araç Bakım Çizelgesi

Araç periyodik bakımında, her markanın araç tipi ve modeline uygun bir çizelgesi bulunur. Aracınızı götürdüğünüz servis bu periyodik bakım çizelgesini baz alarak işlemlerinizi yapmalıdır. Bu çizelgeler hazırlanırken genel olarak aracın kilometresi, markası ve modeli baz alınır.

Periyodik Bakımlarda Motorun Değişen Parçaları ve Yapılan Bakımlar 

Değişen parçalar genellikle benzer olmakla birlikte, bakımı yapılan parçalar aracın modeline ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz değişen parçalara özellikle belli bakımlarda (100 bin km bakımı gibi) ek olarak çeşitli parçalarda dâhil olabiliyor.

Aracın periyodik bakımlarda başlıca değişenleri

 1. Motor Yağı,
 2. Yağ filtresi,
 3. Hava filtresi,
 4. Polen filtresi, (Klimalı araçlarda)
 5. Yakıt filtresi,

Aracın periyodik bakımlarda başlıca bakım ve kontrolü yapılan parçaları

 1. Frenlerin bakımı ve kontrolü,
 2. Soğutma suyu kontrolü, (antifriz ölçümü yapılır, gerekliyse yenilenir)
 3. Far ayarı,
 4. Ön takım kontrol,
 5. Lastiklerin hava basıncı ve diş kontrolü,
 6. Şase ve kaportanın gözle kontrolü,

Dizel Araç Bakımı

Periyodik araç bakımı tüm otomobiller için bir zorunluluk olmakla birlikte, aracın benzin türevine göre bakım süreleri farklılık gösterir. Bu bağlamda benzinli otomobiller için 15 bin km’de yapılması gereken periyodik bakımın, dizel otomobillerde 10 bin km tamamlandığında yapılması gerekiyor.

Bunun yanında araç güvenlik ekipmlarının en önemlilerinden olan hava yastığının, benzinli araçlarda 30 bin km’de kontrol edilmesi gerekirken dizel araçlar için bu süre 20 bin km olarak olmalıdır.